МЕНЮ САЙТА
<
>
 
САЙТИ ДРУЗІВ
<
>
 
Статистика
 

Музейні заходи до 8-9 травня 

Щорічно Україна згадує події, які залишили в її історії і в житті кожної української родини глибокий слід. Це події Другої світової війни, вир якої приніс багато горя і розорення на наші землі.
    Вже понад 70 років як закінчилася війна, але той час і досі болем озивається у душах людей. Звитяга і самовідданість, злочини   і жертви, біль втрат і сила духу, фронтове кохання і дружба не можуть залишити байдужими.
    Тому музей історії міста напередодні пам’ятних дат 8-9 травня  запрошує долучитися до музейних заходів.
    5 травня о 12 год. розпочнеться майстер-клас з виготовлення символів пам’яті – квіток маку.
    7 травня з нагоди дня матері і дня Перемоги відбудеться тематичний концерт «Мати жде свого солдата». Початок о 12 год.
    8 і 9 травня об 11 год. музей пропонує відвідувачам тематичні екскурсії «1941-1945: пам’ятаймо!», «На шляху до перемоги»,  у ході яких буде прослідковано долю міста і його жителів у Другій світовій війні.

Ніч в Музеї
 
      Музей історії міста долучається до загальноєвропейської акції «Ніч в музеї», яка відбувається під егідою ЮНЕСКО і ІКОМу і в цьому році проходить під девізом «Музеї та культурні ландшафти».
      Виходячи з того, що культурний ландшафт це не тільки природа з історичними пам`ятками, але і музейний артефакт, людський простір зі складною еко-культурною системою, музей пропонує нічне музейне дійство «Під Знаком Степу». Таємничість нічної музейної екскурсії з використанням аудіовізуальних засобів та елементів театралізації, участь у майстер-класі, перегляд документального фільму «Хроніки нашого міста» та участь і ідентифікації творів Михайла Мігріна відтворять атмосферу порубіжного степового краю, з його духом волі, самобутньою історією та культурою.
       «Ніч в музеї» розпочнеться о 18 год. 14 травня 2016 р. і триватиме до 22 год.
       Вартість квитків: для дорослих – 50,00 грн., для учнів і дітей – 25,00 грн.

Міжнародна дитяча виставка «Палітра Фантазій»

21 квітня в Музеї історії м. Дніпродзержинська відкрилася Міжнародна дитяча виставка «Палітра Фантазій», яку презентував  Благодійний фонд «Таланти України».
В рамках виставки відбудуться наступні заходи: екскурсія виставкою та арт майстер-класи 28 квітня 2016 р.  Виставка проходитиме  з 21 квітня по 11 квітня 2016 року.
Експозицію виставки складають картини виконані дітьми від 4 до 14 років з України та європейських країн. Низка держав Європи, серед яких Австрія, Болгарія, Великобританія, Кіпр, Латвія, Литва, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Угорщина, Хорватія, Чехія, Швеція, Шотландія відгукнулися на ініціативу Благодійного фонду "Таланти України" щодо надання картин дітей для участі в експозиції виставки «Палітра фантазій».

Проведення виставки спрямоване на привернення уваги до творчості талановитих дітей з України, заохочення молодого покоління до творчої самореалізації, пізнання нових образів та форм втілення безмежних обріїв уяви.


Загалом одним з важливих завдань виставки є побудова і зміцнення між Україною та країнами Європи близьких відносин у сфері культури, популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді. Проведення виставки «Палітра фантазій» − це важливий крок у зміцненні самоідентифікації України як європейської держави, що причетна до цінностей та традицій Європи, символ започаткування нової успішної моделі співпраці між країнами, заснованої на загальних інтересах і прагненнях.

Виставка «Чорнобиль. Квітень 1986 року»

     З 14 квітня в Музеї історії м. Дніпродзержинська працює  виставка «Чорнобиль. Квітень 1986 року», присвячену 30-річчю трагедії.
В основу виставки покладено фото та документи городян – учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, серед них матеріали пожежників: В. Кравченка, А. Сеферяна, М. Колодязного, Л. Логвиненка у складі Об’єднаного загону Дніпропетровської області; А Плітенця, В. Несторенка – із складу СВПЧ-9; військових: підполковника П. Жука, В. Снігова – учасників будівництва саркофагу над 4-м енергоблоком ЧАЕС; військового коменданта м. Прип’ять полковника М. Іпатка.
А також працівників міліції: В. Сауся, Л. Макаренка; працівників підприємств міста Ю. Кузовові, О. Попільнюка; керівників та активістів громадських організацій «Союз Чорнобиль України» м. Дніпродзержинська підполковника Ю. Головні, С. Челака, О. Звенигородського, М. Норченка.
На виставці представлені бойовий костюм пожежного та костюм ліквідатора, фотографії ЧАЕС та зони відчуження. Серед експонатів матеріали про будівництво житла для переселенців із Чорнобильської зони в с. Ярешки та Глеваха, фінансову та по працевлаштуванню допомогу громадян постраждалих від аварії, про боротьбу ліквідаторів за свої права.

  

Свято Української Весни

20 березня 2016 р. напередодні для весняного рівнодення у музеї історії   м. Дніпродзержинська  відбулося Свято Української Весни, на якому,  незважаючи  на погодні умови, панував весняний настрій  і український дух, чому сприяла і виставка-ярмарок  чарівних дівочих прикрас, яка розмістилася на першому поверсі музею.
    У своєму виступі директор музею Наталія Буланова привітала гостей і учасників свята, зауваживши, що попри труднощі, через які доводиться нині проходити Україні, добро переможе зло, так як весна завжди поборює зиму і оновлює всю Землю.
 

   На святі лунали народні пісні у виконанні ансамблю народної музики «Світоч», ПК «Хімік», під керівництвом Романа Трофіменка. Це був дебют ансамблю і дуже успішний, адже виконавці передали усьому залу свій – полум’яний настрій.
Ніжним і водночас потужним, співом привітала прихід весни студентка Дніпродзержинського музичного коледжу Поліна Пітько,  особливо символічно звучала у її виконанні «Подоляночка» − одна з найбільш відомих в Україні веснянок.
    Дзвінкими дитячими голосами весну закликали 8-річний  Максим Аркуша (СШ № 34)  і 6-річна Марія Білошапкіна (гімназія № 39).
Крім цього, всі бажаючи  мали  можливість долучитися до закликів весни під час «Кривого танцю» − однієї з найдавніших весняних традицій, а також спробувати свої сили на майстер-класі з плетіння паперової лози.
Оскільки  Свято  Української  Весни відбулося ще й напередодні дня Сорока Святих, то музей долучив відвідувачів до цікавої традиції, притаманної саме цьому дню, − закликання весни печивом, у вигляді пташок, адже саме з птахами наші пращури асоціювали прихід весни.
   Смачних «жайворонків» спекли на хлібокомбінаті №1 «Агрос», який виступив спонсором свята. Ними пригостили  учасників і гостей свята, а ансамблю «Світоч» вручили рум’яний коровай, теж виготовлений  на хлібокомбінаті «Агрос». Окрім цього, традиційних романківських «жайворонків» для свята спекла Марія Харитонівна Шульга.
На сам кінець учасники, піднявши догори «жайворонків» за традицією вигукнули: «Весно, весно приходь до нас красна!...». Сподіваємося весна не забариться.
Свято Української Весни відбувалося в атмосфері самобутніх народних традицій,які мають передаватися від покоління до покоління, і проведення подібних свят цьому сприяє якнайкраще.

Шевченківське свято  «Свою Україну любіть»

9 березня 2016 р. у музеї історії м. Дніпродзержинська відбулося шевченківське свято  «Свою Україну любіть»,  на якому були присутні учні ДВПУ та ДЦППРК,  а також громадськість, серед якої почесне місце належало заслуженому художнику України, скульптору, автору пам’ятника Т. Шевченку у нашому місті Гарніку Хачатряну.
Про роль Шевченка у нашому сьогоденні сказала під час свого виступу директор музею Наталія Буланова. А заступник міського голови Андрій Нестеренко закликав молодь читати і відкривати для себе Шевченка.

. .

. .

У класичному виконанні ансамблю «Славута», пролунали пісні та вірші Шевченка «Душі мої», «Заповіт», «Реве та стогне Дніпр широкий». Крім цього, ансамбль бандуристів «Оксамит» Дніпродзержинського музичного коледжу  виконав як пісні на вірші Тараса Григоровича, так і народні пісні,  а також чарівні мелодії.
Говорити про поета і не почитати його вірші було просто неможливо. Читання  шевченківської  поезії було розпочато відео. в якому відомий український актор Богдан Ступка геніально прочитав поезію великого Кобзаря. Далі естафета передавалася по залу: і дорослі,  і молодь читали рядки з «послання» «І мертвим, і живим…».
Дивовижно, як  шевченкова  подія об’єднувала і нині об’єднує українців, про що яскраво засвідчила та єдність, яка  панувала у залі під час цього читання.
Завершилося свято оглядом виставки «І мене в сім’ї великій,  в сім’ї вольній,  новій», присвяченій 202-річниці  від дня народження Т. Г. Шевченка, на якій розкрито творчість Шевченка і як поета, і як художника, і як просвітителя.

Від пращурів до нащадків

На виставці Криворізького осередку майстрів народного мистецтва України, яка відкрилася 4 березня 2016 р.,  представлені понад 100 робіт 27 авторів, серед яких – Оксана Ровенська, Ольга Щербина, Маргарита Чебикіна, Валентина Бондар та інші. Окрім вишивки, в експозиції є вузлові ляльки членів НСМНМУ Марини Дьяченко, Олени Чернишової, Маріанни Любас та народних майстрів Ірини Скорик, Тетяни Павлюченко, Марини Ляпунової.

Більшість вишитих творів виконано традиційними народними швами, яких на теренах України налічується близько трьохсот. У Кривому Розі плідно відбувається відродження саме цих швів під керівництвом членів НСМНМУ Лариси Кравченко, Ольги Щербіни,  Олени Чернишової. В експозиції представлено витвори як цих майстринь, так і їх учнів та послідовників.

Ляльки, що є в експозиції, у своїй більшості – авторські, зроблені  за традиціями вузлової ляльки Середньої Наддніпрянщини. Є також реконструкції вузлових етнографічних ляльок. Оскільки виставка в першу чергу присвячена вишивці, то і ляльки добиралися таким чином, аби показати можливості використання вишивки під час їх створення. Окрему групу складають ляльки Маріанни Любас, яка використовує вже готові вишиті зразки, що відповідають створюваному образу.
Ця виставка – наше велике бажання надати можливість усім глядачам відчути своє коріння, відчути свою належність до нашого величного спадку. Виставка буде працювати до 31 березня 2016 р.

Виставка «Майдан:Революція Гідності»

20 лютого о 12.00 в музеї   історії м. Дніпродзержинська, до Дня вшанування пам’яті героїв «Небесної сотні» відкривається виставка «Майдан: Революція Гідності».
В основу виставки покладено матеріали з фондів та надані безпосередніми учасниками подій на Майдані Києва, області та нашого міста. Представлено фотографії подій в Києві, Дніпропетровську, Дніпродзержинську мирного Майдану та протистояння, виконані, зокрема Сергієм Петренком та Сергієм Гляненком, документи, прапори, саморобні та прилаштовані  захисні засоби наших земляків-майданівців  Фандія, Т. Танцюри, О. Скорика, К. Пархоменка. Запрошуємо відвідати виставку з 20 лютого.

Виставка «Спротив геноциду»

З 5 лютого у музеї історії м. Дніпродзержинська працює виставка «Спротив геноциду», створена на основі матеріалів Українського інституту національної пам’яті, Центром досліджень визвольного руху, Громадським комітетом вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 рр. в Україні.
   За допомогою унікальних фотодокументальних свідчень, значна частина яких оприлюднена вперше, виставка показує докази опору, який чинив український народ встановленому насильницькими методами тоталітарному режиму радянської влади.
   Основна увага приділена темі Голодомору 1932-1933 рр., оскільки саме в той час  злочини влади по відношенню до України сягнули свого апогею. І хоча опір, на жаль, не набув масового характеру і не зміг кардинально змінити хід історії, однак в історичному плані він має велике значення для наступних поколінь.
   Виставка доповнена  матеріалами із фондів музею, що розкривають історичний  процес  в Кам’янському у ті роки.
    Виставка працюватиме впродовж лютого.
    Довідки за тел. (05692)3-11-10, 3-02-24.

Уроки історичної пам’яті «Україна – єдина країна»

21-22 січня 2016 р. у Музеї історії міста пройшли уроки історичної пам’яті «Україна – єдина країна», присвячені Дню соборності України. Відвідувачі музею, завдяки фотографіям та документальним джерелам, представленим на міні-виставці «Соборна Україна», відповідним слайдам та документальним фільмам мали можливість прослідкувати історичний процес творення української державності, розвиток та втілення ідеє соборності.   Учасниками уроків стали учні гімназії №11, студенти медичного   та вищого професійного училищ.

5 лютого 2016 р. о 14 год. в Музеї історії м. Дніпродзержинська відбудеться презентація декількох видань.  По-перше, наукової збірки «Українське козацтво в етнокультурному просторі Наддніпрянщини»  –  це матеріали науково-практичної конференції, що відбулася під час VІІІ Всеукраїнського історико-культурологічного фестивалю «Мамай-fest»  5 червня 2015 року. Ця збірка  містить 18 статей, які розкривають ще недостатньо досліджені аспекти українського минулого, в основному козацького періоду.
    Окрім наукового, відбудеться презентація художнього видання, а саме другого тому каталогу «Мамай єднає Україну. Колекція образотворчого мистецтва майбутнього музею Мамаїв», чільне місце у якому посіла колекція «Мамаїв» з Тернопільщини, так звана «Тернопільська мапа Мамая», яку було подаровано музею під час останнього «Мамай-festу».
    Після презентації музейних видань, о 15 год. відбудеться зустріч з Віктором Заславським, який представить свої книжки «Лицар Святоюрської гори» (Як західна Україна стала католицькою) і «Жовква». Віктор Заславський – історик, літератор, автор багатьох праць з історії церкви, який уже декілька років співпрацює з музеєм. На зустрічі 4 лютого автор розповість про  архієпископа Йосифа Шумлянського, стараннями якого відбувся перехід православної Західної України в унію у 1700 році. Також автор, який є, до речі, уродженцем Дніпродзержинська, розкаже про місто Жовква (Львівська обл.), у якому живе і працює з 2008 року.
    Отже, запрошуємо до музею 5 лютого о 14 та о 15 год.

4 лютого 2016 р. о 17.00 в Музеї історії міста відбудеться відкриття авторської фотовиставки «Аеропорт: АТО крізь приціл об’єктиву», воїна 93-ї окремої механізованої бригади, одного з тих, кого першими назвали «кіборгом», Анатолія Андрійченка.
Виставка познайомить відвідувачів з нелегким шляхом тих, що першими зустріли небезпеку зі Сходу, шляхом довжиною від власного порогу до терміналів Донецького аеропорту, які довелося боронити протягом двох місяців. У фотороботах знайшли відображення біль та радість, втома та наснага, життя та смерть… На них дозвілля, побут, служба та, безперечно, війна тих, хто жив та живе поруч, але за покликом Батьківщини став Чоловіком, Воїном, Захисником.
Світлини назавжди зберегли образи тих, хто вже став історією, живою історією. В останньому, гості виставки переконаються під час відкриття, маючи змогу зустріти і поспілкуватися з героями робіт Анатолія Андрійченка та з самим автором, постать якого є не менш цікавою за долі облич зі світлин. Кухар-кондитер за освітою, покрівельник за професією та митець за покликом душі, він жодної хвилини не вагався отримавши повістку. Ставши до лав ЗСУ, фотограф-любитель пройшов вже згаданий вище довгий шлях зі своєю 5-ю ротою, ротою перших «кіборгів».
Виставка є актуальною для сьогодення і допоможе підростаючому поколінню дізнатися про події на Сході України не з екранів телевізорів, а з фотографій людини, яка безпосередньо була не передовій.

«Україна – єдина країна»

21-22 січня 2016 р. у Музеї історії міста пройшли уроки історичної пам’яті «Україна – єдина країна», присвячені Дню соборності України. Відвідувачі музею, завдяки фотографіям та документальним джерелам, представленим на міні-виставці «Соборна Україна», відповідним слайдам та документальним фільмам мали можливість прослідкувати історичний процес творення української державності, розвиток та втілення ідеє соборності.   Учасниками уроків стали учні гімназії №11, студенти медичного   та вищого професійного училищ.

Різдво Христове в Музеї історії Дніпродзержинська

Традиційно в Музеї історії Дніпродзержинська на світле свято Різдва Христового відбулася низка заходів. Опівдні 7 січня тут відкрилась «Майстерня Діда Мороза».

. .

Секретами стародавніх ремесел щедро ділились народні майстри міста  і регіону, влаштувавши майстер-класи з виготовлення древніх українських оберегів – ляльок-мотанок, плетіння з соломи, витинанки, петриківського розпису. Бажаючих повчитися у них майстерності вистачало протягом всього дня серед людей різного віку й професій, від дошкільнят до поважних архітекторів. Символічний Дідух, сплетений із жита відвідувачами музею, зайняв свої місце в етнографічній  експозиції, долучившись до своїх попередників, виготовлених у минулі роки.

. .

Ввечері творчу естафету підхопили гості із Запоріжжя. Це вже відомий дніпродзержинцям участю в минулорічному фестивалі «Мамай-фест» ансамбль народної пісні і побутового танцю «Оксамит». Віншування, колядки, народні і авторські пісні та старовинні танці, до яких артисти активно залучали присутніх, створили особливий святковий настрій і невимушену дружню атмосферу.
. .

Не можна не відзначити безперечно високий професійний рівень цього колективу. Гармонійне, злагоджене багатоголосся, вишуканий акомпанемент народних інструментів, створюють довершене, прозоре звучання – і це без всяких мікрофонів і підсилювачів, до того ж, у не надто сприятливому акустичному середовищі.
А поки – настає час офіційної частини. Від імені міської влади учасників і гостей заходу зі святом Різдва Христового вітає заступник міського голови Андрій Нестеренко. Побажавши всіляких гараздів, здійснення всіх надій у Новому році, Андрій Геннадійович висловив подяку організаторам свята, відзначивши велику роботу Музею історії міста по збереженню історичної спадщини, розвитку національної культури і мистецтва, зокрема, шляхом проведення Всеукраїнського історико-культурологічного фестивалю «Мамай-фест», популярність якого давно перетнула межі регіону.
Начальник управління культури міської ради Ніна Стрілець виконала почесну місію, вручивши директору музею Наталії Булановій диплом лауреата цьогорічної премії в галузі культури, яку вона в номінації «Музейна справа» здобула спільно з відомим львівським художником, заслуженим діячем культури України Орестом Скопом підготувавши видання художнього альбому «Мамай єднає Україну». Подякувавши за високу честь, Наталія Буланова повідомила про рішення, прийняте разом з О. Скопом:  передати грошову частину премії, як перший внесок до благодійного фонду створення майбутнього музею Мамая в Кам’янському-Дніпродзержиньску. Також Н. Буланова вручила перші примірники нових музейних видань – художнього альбому і наукової збірки «Українське козацтво у етнокультурному просторі Наддніпрянщини» Н. Стрілець і А. Нестеренку.
Лауреатом міської мистецької премії в номінації «Образотворче мистецтво» став ще один учасник різдвяного вечора в музеї. Це Михайло Мігрін, колишній дніпродзержинець, котрий нині мешкає у Вінниці. Велику колекцію свого творчого доробку різних років: картини, скульптури, графіку – він нещодавно передав у дарунок міському музею. «Мої твори – це моя душа. Я вже немолода людина, і хочу, щоб частка моєї душі зберігалась тут», – так пояснив свій щирий вчинок М. Мігрін. Його роботи сакральної тематики стали основою традиційної колективної художньої виставки музею «Різдво Христове – 2016».
І не тільки основою, а й справжньою її окрасою. Живописні роботи митця вражають філософською глибиною і витонченістю форм, тож з нетерпінням чекатимемо анонсованої на травень його персональної виставки, яка обіцяє стати видатною подією для нашого міста.
Також свої твори представили на різдвяну виставку відомі місцеві художники С. Бабіч,  А. Троян, С. Абрамов та ін. Крім того, відвідувачам було презентовано цілу низку новорічних експозицій: «Свята та образи. Зимовий цикл», фотовиставку «Збережи місто у світлинах», виставку дитячої творчості «Зима-Чарівниця».

Різдво Христове – 2016 р.

    Наближається Різдво – одне з найбільших і найяскравіших свят українського  народу.
    Це перш за все родинне свято, коли невдачі та печалі забуто, а навколо панує лад, спокій і злагода, привітність та доброзичливість, коли усі помисли спрямовані до Бога з молитвами про забезпечення стабільності і достатку в родині. Наші пращури для забезпечення добробуту та здоров’я родини з давніх давен використовували магічні ритуали. Серед них чільне місце займали  виготовлені власноруч родинні обереги.
         Наприклад, лялька-мотанка,  яка створювалась напередодні Різдва. За віруваннями давніх слов’ян, вона вважалась втіленням добра та  оберегом людської душі й долі, символом предків та Великої Матері-Богині, яка сотворила все суще і береже дотепер народжені нею душі.
    Ляльки виготовляли не тільки з тканини, а також з глини, дерева і навіть із зерна.
    Давно на чорноземах України зародилося землеробство. Українці навчились вирощувати зернові культури: жито, пшеницю, просо та інше; навчились переробляти зерно і цінувати солому. Селяни вірили, що в соломі є сила родючості, благотворна здатність впливати на хід селянського життя. Тому соломі належала важлива роль у хліборобській обрядовості.
    Так, з останнього обжинка виготовляли дідуха, в якому, вірили, живе дух хліба і він є символом доброго врожаю; з соломи плели павука, як символ «засновника світу». До речі, одна з легенд розповідає, що павук заступив вхід до печери, де сховалися під час втечі до Єгипту Діва Марія з маленьким Ісусом. Воїни царя Ірода, подумали, що до печери ніхто не заходив, раз на вході павутиння, й пішли далі.
    Звичайно, напередодні свят кожна господиня намагалася прикрашати хату, для цього з паперу виготовляли витинанки – орнаментальні композиції, якими прикрашали сволок, віконні наличники, рамочки для портретів.
    На Південній Україні перевага надавалась настінним розписам у вигляді паперових витинанок, які було легше і швидше виготовити та простіше змінити при наступній побілці хати чи напередодні наступного свята.
    Відроджуючи традиції українського народу, Музей історії м. Дніпродзержинська 7 січня 2016 року о 12 год. вже вшосте відкриває Майстерню Діда Мороза, в якій зберуться народні майстри для проведення майстер-класів. В  майстерні буде творитися справжня Різдвяна казка, коли власноруч, під керівництвом майстрів з ляльки-мотанки, соломоплетіння,  витинанки та петриківського розпису, можна буде виготовити оберіг для власної оселі, рідних та близьких.  
    За традицією, що склалася в музеї, о 16 год. відбудеться  відкриття традиційної виставки «Різдво Христове», родзинкою якої стане презентація творів лауреата міської премії 2015 року у номінації «Образотворче та декоративно-прикладне мистецтво», члена Національної Спілки художників України Михайла Мігріна, який створив та подарував Музею історії м. Дніпродзержинськ близько 300 творів живопису та скульптури.

    А ще на відвідувачів чекають «Різдвяні вечорниці», на які музей історії міста запрошує спільно з ансамблем народної пісні та побутового танцю «Оксамит» (Запоріжжя). Крім традиційних колядок та пісень, бажаючі зможуть навчитися танцювати народні танці «Ойра» та «Краков’як».

    Отже, запрошуємо завітати 7 січня до «Майстерні Діда Мороза», яка відкриється о 12 годині і буде працювати до 17-ї, після чого розпочнеться відкриття художньої виставки «Різдво-Христове-2016» та Різдвяні вечорниці у виконанні ансамблю народної пісні та побутового танцю «Оксамит» (Запоріжжя).

Пошук

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання