МЕНЮ САЙТА
<
>
 
САЙТИ ДРУЗІВ
<
>
 
Статистика
 
Етнографічна виставка 
                               «Зими святкові обереги»

21 грудня 2009 р. у музеї історії м. Дніпродзержинська відкрилася етнографічна виставка з фондів музею «Зими святкові обереги», яка розповідає про традиції українських свят зимового циклу.

У звичаях народу відображається його історія. Тому дуже часто у святкуваннях проявляються риси і дохристиянської (язичницької), і християнської культур. Саме ця суміш і являє собою основу нинішніх звичаїв і традицій українського народу.

Виставка «Зими святкові обереги» дає характеристику головним святам зими, які здавна відзначає наш народ: введення в храм Богородиці, день Катерини, Андрія, Наума, Варвари, Миколи, Новий рік, Різдво, Маланки і Василя, Водохреще (Йордань), Стрітення, Масниця; а також розповідає про традиції святкувань, у яких гармонійно поєднуються язичницькі (ворожіння, закликання, кутя як символ урожаю, колядки) та християнські мотиви (свята вечеря, свячення води на Йордань тощо).

Виставка буде цікавою для широкого кола відвідувачів.

Виставка експонуватиметься протягом грудня 2009 р. – січня 2010 р.

Музей працює щоденно з 9 до 17 години.

Довідки за тел.: 3-87-30, 3-02-24.

..........................................................
Презентація персональної виставки живопису
  Ірини Ксікевич
 
 

11 грудня 2009 р. у музеї історії м. Дніпродзержинська відбулася презентація персональної виставки живопису молодої художниці з Дніпропетровська Ірини Ксікевич.

Ірина Ксікевич є лауреатом багатьох конкурсів, має грант Президента України для обдарованої молоді (2008 р.), вона – учасник 47 міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних виставок і пленерів.

Відкрила виставку директор музею Наталія Буланова, після чого сама художниця розповіла про свою творчість.

Роботи, представлені на виставці у дніпродзержинському музеї, вражають своєю яскравістю. Основу їх складають пейзажі, серед яких чільне місце займає морська тема: «Весна у Царській бухті (Новий Світ)» (2006), «Вечір у яхт-клубі» (2008), «Світанок у Семеїзі» (2008) та ін. Представлені у творчому доробку художниці і пейзажі рідного краю: «Серпневий степ» (2007), «Вечір на Дніпрі» (2008), «Місце скіфського поселення» (2008). Окрім цього, художниця приділяє увагу змалюванню церков – «Козацькі церкви» (2007), «Різдвяний ранок» (2006).

Основна особливість живопису І. Ксікевич, яка найперше впадає в око, – це використання чистих яскравих фарб, хоча на виставці представлені і роботи, виконані в пастельних тонах, – «Будапешт» (2001), «Зимовий натюрморт» (2004).

Тому кожен відвідувач виставки зможе знайти щось цікаве для себе.

Виставка працюватиме впродовж грудня.

Музей працює щоденно з 9 до 17 год.

Довідки за тел.: 3-87-30

.........................................................
Фотовиставка Дмитра Матвієнка – «36
х 24»

10 грудня 2009 р. у музеї історії м. Дніпродзержинська відкрилася персональна фотовиставка Дмитра Матвієнка – «36 х 24», на якій молодий фотограф представив своє бачення рідного міста. Раніше він брав участь у загальноукраїнських фотоконкурсах у Києві (2006, 2007 рр.), а у Дніпродзержинську – це його перша виставка.

Дмитро Матвієнко, випускник Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут», почав захоплюватися фотографією ще зі школи, а вже в Києві почалося його становлення як фотохудожника. Нині займається виключно чорно-білим фото, що надає його роботам своєрідної лаконічності і концентрації ідеї.

Виставка експонуватиметься впродовж грудня.

Музей працює щоденно з 9 до 17 год.

Довідки за тел.: 3-87-30


...........................................................
«Дзвони пам’яті 1933-го»


Напередодні Дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. у музеї історії м. Дніпродзержинська відкрилася історико-документальна виставка «Дзвони пам’яті 1933-го», головною метою якої є розкриття причин і наслідків страшного голодомору 1932-1933 рр.
    Виставка подає характеристику українського традиційного дореволюційного села, села 20-х років за часів НЕПу, і села початку 30-х років.
    Страшними свідченнями подій 1932-1933 рр. на виставці постають документи, зокрема відомість  викриття ям, у яких намагалися сховати зерно, відомість безспірного стягнення хліба, а також відомість вилучення з присадибних земель зерна та повернення незаконно розданих авансів.
    Лише протягом 5 місяців 1933 р. у с. Романково (з 1938 року входить до складу Дніпродзержинська)  зафіксовано  588 смертей.
    Тобто, Голодомор 1932-1933 рр. став однією з найбільших гуманітарних катастроф ХХ століття, гірка пам’ять про яку має бути збережена.

............................................................
Сергій Лаушкін – «Портрет Олени Жили»

Музей історії м. Дніпродзержинська як осередок історичної та культурної пам’яті зберігає у своїх фондах документи, фотографії, старожитності, речі побуту, нумізматику, а також колекції скульптури і картин. І нещодавно художнє зібрання поповнилося ще одним твором – картиною знаного майстра живопису Сергія Лаушкіна – «Портрет Олени Жили» (1998), виконану олією у властивій художникові манері.

Сергій Лаушкін – член Національної спілки художників України і один із найвідоміших дніпродзержинських художників – нині живе у Києві. Саме там на початку осені у будинку художника відкрилася його персональна виставка. Наступного року планується відкриття персональної виставки художника у музеї історії м. Дніпродзержинська, і жителі міста матимуть змогу познайомитися з новими гранями творчості С. Лаушкіна.

.............................................................
«Мамай-fest: галицька проекція»                                   у Самборі(Львівська обл.)

Два роки тому у Дніпродзержинському міському музеї відбулася масштабна подія – відкриття історико-культурологічного фестивалю «Мамай-fest». Цього року ІІ-ий «Мамай-fest» вийшов за межі одного міста: влітку на запрошення директора Львівського музею історії релігії Зоряни Білик у Львові експонувалася постфестивальна виставка «Мамай-fest: галицька проекція». Зі Львова ця виставка переїхала далі, до Самбору (Львівська обл.), 27 листопада 2009 р. відбулася її презентація в історико-етнографічному музеї «Бойківщина». На відкритті були присутні ініціатор створення «Мамай-festу», директор музею історії м. Дніпродзержинська Наталія Буланова, вчений секретар Львівського музею історії релігії Олена Маркитанова, кобзар з Чернечої гори Володимир Горбатюк, представники громадськості Самбору тощо. Як відзначила директор музею «Бойківщина» Роксоляна Данчин, колекція, представлена музеєм історії м. Дніпродзержинська, є справжнім мистецтвом, високохудожнім і різноплановим, викликала зацікавленість у відвідувачів.

У цілому виставка справила велике враження на галичан, «Мамай-fest» отримав багато схвальних відгуків і став своєрідним культурним містком між сходом і заходом.


.............................................................................
Відкриття
  виставки – «Україна козацька»


21 жовтня 2009 р. у музеї історії м. Дніпродзержинська почала свою  роботу нова виставка – «Україна козацька» . Це художня виставка, яка має розкрити за допомогою картин і предметів побуту різні аспекти життя України козацької доби.
Зараз тема козацтва широко обговорюється у суспільстві, а у жовтні ми відсвяткували день українського козацтва, але часто-густо справжньої, достовірної, об’єктивної і детальної історії України  козацької ми не знаємо.
Перш за все  виставка покликана висвітлити питання державотворчих процесів періоду національно-визвольної війни під проводом Богдана  Хмельницького. Крім того, виставка розповість про історію становлення українського козацтва, козацькі звичаї, традиції, побут. Тобто на виставці ілюструється весь шлях українського козацтва, починаючи від витоків, розквіту і до часів занепаду.
    «Україна козацька» викличе інтерес всіх, хто цікавиться історією України, особливо корисною вона буде для школярів, які вивчають епоху козацтва.

 
    Виставка працюватиме з 21 жовтня і до 1 грудня 2009 р.
    Музей працює щоденно з 9 до 17 години.

...................................................................

Відкриття малої сцени Дніпродзержинського  музично-драматичного театру ім. Лесі Українки в Музеї історії міста


      
   20 жовтня 2009 р. о 14 год. в музеї історії міста відбулося  відкриття Малої сцени Дніпродзержинського  музично-драматичного театру ім. Лесі Українки. Мала сцена – це камерна сцена театру, засіб виховання театральної і музейної культури. Вона надає можливість донести до глядача думку автора, використовуючи при цьому мінімум зображувальних засобів.
           Цей інноваційний проект, як наслідок творчої співпраці двох закладів культури міста, направлений насамперед на залучення як нових глядачів театру, так і відвідувачів музею. Ініціатори проекту зробили акцент на національно-патріотичному вихованні мешканців міста, про що свідчить  вже перше дійство. Це – концерт „Любіть Україну” за участю оркестру театру та його вокалістів. Суттєвим доповненням до нього стане  музейна экскурсія «Кам’янські вечорниці» по експозиції „Історія Кам’янського від найдавніших часів до поч. ХХ ст.”, в якій буде висвітлено старожитні звичаї та обряди мешканців нашого міста.
        Репертуар Малої сцени знаходиться ще в стадії становлення. Аскетичність малої сцени зумовлює її звернення до інтелектуального глядача у форматі складних театральних жанрів, насамперед моновистав, коли контакт з глядачем відбувається віч-на-віч, оскільки така специфіка кінозалу музею. В подальшому буде збережена традиція синкретизму жанрів, тобто в залежності від тематики вистави буде розроблятися відповідна екскурсія.
      Проект, презентація якого вже відбулася, не є матеріально затратним, оскільки він реалізовується завдяки співпраці і взаємодопомозі двох потужних закладів культури.  
   
            
................................................................................

. Історико-документальна виставка                                                                         «Полум’я війни»

15 жовтня 2009 р. у музеї історії м. Дніпродзержинська відкрилася нова історико-документальна виставка «Полум’я війни». Виставка створена з нагоди 95-ої річниці від початку  І світової війни і 65-ої річниці визволення України від німецьких загарбників, тобто виставка охоплює період від початку до 1945 року.
    На виставці, крім фотодокументального ряду, відтворений тогочасний побут: представлена квартира  робітника початку ХХ ст. і стіл військкомату 1941 року.
    Виставка розповідає про фронтовиків – уродженців міста і визволителів. Наприклад, Шепетов Іван Михайлович, наш земляк, отримав найвище  звання Героя Радянського Союзу у перші найважчі місяці війни. Проте доля цієї людини  склалася трагічно: у 1942 р. під Харковом Шепетов був поранений і потрапив у полон і, відмовившись  співпрацювати з німцями, був направлений у Флоссенбурзький табір, де за невдалу спробу втечі його розстріляли. Ім’я Шепетова носить одна з вулиць міста.
    Виставка висвітлює також і окупаційний період в історії Дніпродзержинська (23 серпня 1941 – 25 жовтня 1943 рр.)
    Визволення Дніпродзержинська пов’язане з однієї з найбільших стратегічних операцій Великої вітчизняної війни – битвою за Дніпро, і звичайно на виставці м представлені матеріали цілої галереї визволителів: Глаголєв, Шпаковський, Секретнюк, Трофімов та інші. Також демонструються свідчення післяокупаційного Дніпродзержинська.
    Серед інших увагу звернено на постать нашої землячки Галини Романової – лікаря, яка працювала у таборах Німеччини і яка була керівником російської секції підпільної організації «Інтернаціональний Союз». На жаль, життя Галини теж обірвалося від кулі німецького солдата – за свою діяльність вона була розстріляна, просидівши, до речі, перед цим 114 днів у камері смертників-одинаків. 
    Проте названі імена далеко не всі, про кого розповідає виставка «Полум’я війни»

  
Час експонування виставки – 15 жовтня – листопад 2009 р.
Музей працює щодня з 9 до 17 години.
Довідки за тел.: 3-87-30, 3-02-24

...............................................................................

20-річний ювілей НРУ у музеї історії міста

20 років тому був створений Народний Рух України – організація, з якою був пов’язаний національно-визвольний рух у добу перебудови. Згідно з цьогорічним указом Президента України 20-річний ювілей НРУ вперше відзначався на загальнодержавному рівні.
А почалося все влітку 1989 р. у Києві, де на базі Спілки письменників України була сформована ініціативна група з підготовки Установчого з’їзду НРУ за перебудову, який відбувався з 8
по 10 вересня 1989 р. і на якому були присутні делегати від Дніпродзержинська – В. Коваль, С. Конєв, Ю. Ясенчук та ін.

Враховуючи активність прихильників НРУ у Дніпродзержинську Установчий з’їзд НРУ прийняв рішення про створення тут Кам’янської крайової організації. Головою крайової організації став Ю. Ясенчук, а керівником виконкому В. Коваль. У зв’язку з тим, що наше місто одне з перших закладало підвалини демократизації суспільства загалом і створення НРУ
зокрема, логічним і навіть необхідним стало відзначення 20-річчя Руху в Дніпродзержинську.
Урочистості відбулися 20 вересня у приміщенні музею історії міста, де зібралися ветерани організації, представники різних партій і громадських об’єднань національно-демократичного спрямування.

Почесними гостями на святі були міський голова Ярослав Корчевський і заступник голови НРУ, депутат Верховної Ради України В’ячеслав Коваль, які привітали присутніх і вручили активістам і ветеранам організації почесні грамоти і нагороди. Про міську організацію НРУ розповів її голова, професор Іван Бельмас.
            Загалом усі промовці висловились за відродження Руху як загальнонаціонального фронту, який би об’єднував на засадах державності і патріотизму різні партії і організації, як це було в перші роки його існування.

На святі своїм співом усіх присутніх привітали учасники просвітянського хору «Благовіст» та актриса міського муздрамтеатру Наталія Шарай.


...................................................................................................... 

  
        День Незалежності   День Незалежності – головне свято кожної держави, а для нас, українців, це свято особливо священне, адже наш шлях до незалежності був довгим і виснажливим, і за здійснення цієї споконвічної мрії чимало синів українського народу пролили свою кров. Тому, звичайно, святкувати цей день слід в гармонії з українськими традиціями, зазираючи вглиб української душі і відшукуючи своє, можливо в цьому бурхливому часі вже дещо втрачене коріння.

  У 2009 році державі Україні виповнилося 18 років. Дата нібито і не ювілейна, але й не звичайна. І тому це символічне повноліття і святкувати у Дніпродзержинську вирішили по-особливому – провести свято-парад української вишиванки.

  24 серпня біля музею історії міста зібралась група людей на чолі з міським головою . С. Корчевським та його заступниками, яка вже своїм виглядом випромінювала святковий настрій, адже кожен був одягнутий у вишиту сорочку.

Узагалі, сорочка – це найдавніший вид шитого одягу. Однією з характерних ознак української сорочки є її білий колір. Оздоблення вишивкою сорочок (як жіночих, так і чоловічих) є дуже давньою традицією, що віками вдосконалювалась і розвивалась. Відомо, що на сорочках вишивкою оздоблюють найбільше верхні частини рукавів, їх оточоку коло зап’ястя, комір та нижній край сорочки – подол. Вважається, що така вишивка має захисну функцію: не впускає через отвори сорочки зло та недугу в тіло людини.

  Зараз сорочка набула більше символічного,аніж практичного значення; її одягають лише на свята, як це і сталося в нашому місті на День Незалежності. Жителі міста у національному вбранні, під державними прапорами урочистим маршем пройшли від музею до міського театру. Ця неординарна подія надовго залишиться в пам’яті городян.

  Ще однією важливою подією цього дня стало відкриття меморільної дошки Олексі Коваленку – нашому земляку, відомомоу діячу національної культури, лікарю і літератору, краєзнавцю і просто патріоту. Головною працею життя О. Коваленка (окрім 40-річної роботи у лікарні) став переклад «Слова о полку Ігоревім», який у 1960 р. побачив світ у Дніпропетровському книжковому видавництві. Тому знаково, що саме на свято Незалежності припало вшанування пам’яті людини, яка все своє життя була вірною обраній справі, своїм поглядом і переконанням.
   Меморіальну дошку було встановлено на будівлі 1-ої міської лікарні, де працював О. Коваленко, і разом з міським головою Я. Корчевським її відкрили працівники лікарні, нащадки цієї видатної людини.

Тобто, свято Дня Незалежності у Дніпродзержинську пройшло під знаком гармонійного поєднання традицій українського народу з його сьогоденням.


.....................................................................

Історико-документальна виставка

                                    «З Україною в серці»


З 1 вересня 2009 р. у музеї історії м. Дніпродзержинська почала свою роботу історико-документальна виставка «З Україною в серці». На виставці висвітлений шлях України до незалежності через постаті відомих українських діячів від козацької доби і до сьогодення. Адже люди творили і творять нашу історію,
тому розглядати історичний процес у відриві від особистості просто неможливо.

Виставка розповідає про перші спроби українців створити власну державу – це визвольна війна під проводом Б.Хмельницького, а також участь козаків у Північній війні на боці Швеції за часів Гетьманщини І. Мазепи.
Говорячи про прагнення України до незалежності, неможливо оминути увагою постать Т. Шевченка і його суспільно-політичну діяльність у складі Кирило-Мефодіївського товариства. Інтерес представляють і народолюбницькі тенденції у колах української інтелігенції у ХІХ ст., так звані «ходіння в народ» тощо. Цілий комплекс матеріалів на виставці присвячено нашому земляку, поету, перекладачу, культурно-громадському діячу, лікарю-терапевту О. Коваленкові, перу якого належить один із переспівів «Слова о полку Ігоревім».

Широко представлені на виставці матеріали, що стосуються новітньої історії України ХХ – поч. ХХІ ст. Це і буремні часи української революції, національного духу і створення товариства «Просвіта» у Романковому; це і дисидентський рух і такі відомі особистості як О. Мешко, В. Сіренко, П. Войтюк, М. Кучер. І, звичайно, це створення наприкінці 80-х р. ХХ ст. Народного Руху України за перебудову і його діяльність, зокрема і у крайовій організації НРУ – Кам’янській (м. Дніпродзержинськ). На виставці можна прослідкувати ті звивисті стежки, якими йшла до нас Незалежність.Виставка приверне увагу всіх, хто цікавиться історією України, історією рідного краю і міста. Особливо корисною вона буде для школярів та студентів.
Виставка експонуватиметься до 20 вересня.
Музей працює щоденно з 9 до 17 години.

Довідки за тел.: 3-87-30, 3-02-24

......................................................................
« Українські банкноти: історія становлення»

До 18-ої річниці проголошення незалежності України в музеї відкрито виставку « Українські банкноти: історія становлення».

В основі виставки - боністична колекція музею, залучено банкноти з приватних колекцій. Представлено максимально українські банкноти 1917-1920 рр., зокрема першу «100 крб.» (Худ. Г.Нарбут) та останню «5 грн.» Подано бофони – векселі УПА 1941-1948 рр.; грошові знаки України 1991-1996 рр. разом із проектами, виконаними В. Лопатою. Мета виставки - показати гроші як складову становлення незалежної держави в Україні. 
Пошук

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання