Головна » 2012 » Серпень » 6 » Подвига політ безсмертний
Подвига політ безсмертний
«Пленум ЦК полностью одобряет принятые меры по оказанию всесторонней помощи Афганистану…»
    (з постанови Пленуму ЦК КПРС «Про міжнародне становище
    та зовнішню політику Радянського Союзу». 23 червня 1980 р.)

Відійшовши від музею радянських часів, в якому ідеологія домінувала над істиною Музей історії міста протягом останніх років починає відновлювати свій статус гуманітарної інституції в центрі якої стоїть людська особистість. ЇЇ доля та життєвий шлях в повному часовому вимірі стає домінантною музейної діяльності у всіх її вимірах. Не стала винятком і нещодавно відкрита виставка «Подвига політ безсмертний» присвячена 55-річчю від дня народження нашого земляка воїна та поета Олександра Стовби.
   Стовба Александр Иванович
         Олександр Стовба
 Невелика за об’ємами та нескладна за структурою виставка документально-предметно висвітлює життєвий та творчий шлях молодого поета. Олександрі Стовбі було всього двадцять три роки   коли він загинув виконуючи військовий обов’язок на землі Афганістану. Згодом ця війна за словами генерал-полковника Громова, колишнього командуючого 40-ою армією, що дислокувалась в Афганістані буде названа «... страхітливим військово-політичним прорахунком колишніх господарів Кремля».
    Представленим на виставках предмети меморіального та історико-біографічного напрямку притаманна найвища ступінь виразності та експресивності, що максимально сприяє емоційному впливу експонатів на відвідувача. Виставку відкриває живописний триптих «Аіст» відомого київського художника, дніпродзержинця за народженням В. Євтушевського. Родинні фото з домашнього архіву, учнівські зошити, перші «проби пера» та віршовані рядки в листах до рідних, конспекти курсанта Київського вищого загальновійськового командного училища ім. Фрунзе, військова форма лейтенанта Стовби, тощо. Не залишать байдужими відвідувачів виставки листівка «Отважный командир» з офіційним описом подвигу лейтенанта Стовби О. І. «29 марта 1980 г.. в районе населенного пункта Сараи, 7 км. севернее             г. Чаунал, взвод под командованием лейтенанта Стовбы вел боевые действия!...Прикрывал отход отделений, которые  выносили с поля боя раненых, лейтенант Стовба, сержант Литвинов и рядовой Боголюбов заняли оборону… В ходе боя лейтенант Стовба А. И. был дважды ранен, но продолжал вести бой. Получив ранение в область сердца, потерял сознание, а когда очнулся, группа прикрытия и раненые были перебиты. Лейтенант Стовба А. И. нашел в себе силы застрелить из пистолета подходившего к нему бандита и стал отходить к бронегруппе… В рукопашном бою уничтожил еще одного бандита… Следуеещее ранение, полученное лейтенантом Стовбою А. И. , было смертельным…».
    Широко представлені на виставці посмертні збірки творів  О. Стовби, які дають уявлення про його поетичний талант, документальна книга київського письменника О. Дмитренка «Аист», матеріали присвячені вшануванню пам’яті поета, зокрема відкриття його бюста біля СШ № 20, в якій навчався.
    Чільне місце в експозиції займає листування Олександра з матір’ю, яку він ніжно любив:
    Между нами расстояний мга,
    Реки и непройденные выси.
    Тропка связи нашей пролегла
    Строчками твоих сердечных писем.

Війна стала його професією, а поезія – покликанням. І як кожен поет він передбачав свою смерть.
    И я готов, летя сквозь годы,
    Метеоритом в синей мгле
    Сгореть, сжигая все невзгоды,
    Во имя жизни на земле.

Завідувач відділу Черкащенко М. В.
Переглядів: 644 | Додав: museumkamyanske | Теги: поет Олександр Стовба | Рейтинг: 5.0/1