Головна » 2012 » Жовтень » 26 » «Кожному німецькому солдату і офіцеру надається право…»
«Кожному німецькому солдату і офіцеру надається право…»

До музею історії міста надійшла цікава знахідка часів Другої світової війни. В околицях міста виявлено корпус зенітної міни в середині якого замість заряду знаходився  рулон листівок з німецьким текстом приблизний переклад якого має наступний зміст:

Перепустка
Кожному німецькому солдату і офіцеру надається право скористатися цією перепусткою при переході через фронт для того щоб здатись у російській полон. Командування Червоної Армії гарантує полоненим збереження життя, добре ставлення, повернення додому після війни.
 Всі німецькі солдати і офіцери що добровільно здадуться в полон отримають додатковий продовольчий пайок, розташоване в таборі  у центрі країни, вибір роботи за спеціальністю, прискорене повернення до Німеччини після закінчення війни та інші переваги.
Під німецьким текстом листівки зображено герб Радянського Союзу та розміщено напис російською мовою: «Пропуск для немецких солдат и офицеров, сдающихся в плен Красной Армии».

В роки війни листівки для солдатів противника випускались мільйонними накладами. Серед них були, зокрема, й  листвівки-перепустки, що розповсюджувались авіацією з допомогою спеціальних снарядів та мін, а також підпільниками і партизанами.
 З 1943 р. до німецьких військ стали направлятись листівки від імені Національного комітету «Вільна Німеччина», що діяв на території СРСР як керівний орган німецького антифашистського руху.
 До складу, Національного комітету «Вільна Німеччина» входили 38 представників різних політичних  течій німецької еміграції та військовополонених. У відозвах організації, зокрема «Маніфести НКВН до вермахту й німецького нараду», розкривалася злочинна суть політики Гітлера, містився заклик до повалення нацистського  режиму спільними зусиллями робітничого класу, буржуазії та військової опозиції, закінчення війни і створення ільної демократичної Німеччини. З 1943 по 1945 роки було надруковано майже 82 мільйони листівок. НКВН.

Старший науковий
співробітник О. І. Пекун