Головна » 2012 » Листопад » 24 » Історико - документальна виставка «Друковані скарби».
Історико - документальна виставка «Друковані скарби».
Подібно до того, як алфавіт зробив переворот – у розвитку писемності, а винахід паперу – в створені матеріалів для письма, складання тексту з окремих літер і друкарський верстат ознаменували переворот у виробництві книг.
У давнину в Київській Русі виробництво книг, точніше їх переписування та розповсюдженням займались в крупних монастирях та церквах. На виставці представлені видання давніх пам’яток слав’янської писемності: «Изборник Святослава» – своєрідний довідник відповідей на питання, які хвилювали людину європейського середньовіччя, виданий у 1073 р., та рукописний «Київський Псалтирь» 1397 р. (збірка релігійних та світських гімнів, пісень).
1 березня 1564 р., коли Іван Федоров та Петро Мстиславець видали свій славнозвісний «Апостол», вважається днем народження книгодрукування на Русі. Перші ж друкарні які з’явились на території нашої держави заснували Георгій Скорина та Іван Федоров, останній у 1574 р. закінчив друкувати у Львові «Апостол» тиражем близько 100 примірників. Цього ж року вийшов і «Буквар» Івана Федорова –  до речі перший український буквар.
Поставлене на міцні підвалини українське друкарства з часом набуло значного поширення. Друкарні з’являються не тільки у визначних культурних центрах України – Києві, Чернігові, Острозі, Почаєві, а й в невеличких містах.
Серед представлених друкованих раритетів музею, які були видані в різних друкарнях Росії та України є християнська церковна література: «Апостол» надрукований у Москві у 1804 р., «Євангеліє» надруковане в Санкт-Петербурзі у  1873 р., «Патерик Печерський» виданий в друкарні Києво-Печерської Лаври у 1873 та інші. Саме в цей час, в середині ХVІІІ ст. в Києво-Печерській друкарні працювало 60 чоловік на шести машинах, продуктивність кожної з них становила 500 друкованих примірників на день.
Представлені на виставці і навчальна література серед  неї «Короткі поучення» 1781 р. надруковані в Лаврійській друкарні, де червоною кіновар’ю позначено початок фраз та розділи тексту.  В книзі майстерно вигравірувані кінцівки та ініціали з візерунками; «Часослов учбовий» (Сіноідальна друкарня Санкт-Петербурга 1894 р.) – посібник для вивчення церковно - слов’янської мови, для початкових сільських училищ. «Вопроси по курсу родиноведения» (навчальний посібник для гімназій надрукований у Катеринославі у 1916 р.) тощо.
Фото і документальний ряд виставки становлять унікальні світлини учнів та викладачів чоловічої та жіночої гімназій, сільської школи, школи православного товариства допомоги бідним в с. Кам’янському, поч. ХХ ст., а також свідоцтва, атестати по закінченню різних учбових закладів які знаходились на території с. Романкове, Кам’янського та м. Катеринослава.
Унікальними виданнями художньої літератури кін. ХІХ поч. ХХ ст. представлені збірки творів О. Пушкіна, М. Гоголя, Т. Шевченка. До речі ви зможете побачити факсимільне видання першого «Кобзаря» Тараса Григоровича Шевченка, яке вийшло у Санкт-Петербурзі у 1840 р. Зацікавить відвідувачів цієї виставки і український декламатор «Розвага», виданий у 1909 р.
Крім змістовної частини друкованих видань виставки цікавим буде і перегляд рівень оформлення книг – палітурки, податки, дерев’яні кришки обпинані  тисненою шкірою, тканиною, оксамитом. Оправа прикрашалась кованими металевими застібками, обрізи (краї) книг – кольорові. Великі престольні Євангелія та інша літургійна література мала дорогі позолочені або срібні оправи з карбованими малюнками, емаллю.
Продовженням та збереженням стародавньої справи друкарів їх традицій займається в наш час і Дніпродзержинський видавничий дім «Андрій» продукція якого відома в різних бібліотеках міст України та приватних колекціях бібліофілів. Музей нашого міста теж поповнюється виданнями  видавничого діму «Андрій» - це і Друге видання Кобзаря                 Т. Г. Шевченка і альбом його акварельних робіт 1848 р. та інші.

Завідувач виставковим відділом Черкащенко М. В.
Переглядів: 488 | Додав: museumkamyanske | Рейтинг: 5.0/2