Головна » 2011 » Січень » 12 » І-а Дніпродзержинська міська історико-краєзнавча конференція «Історія Кам’янського – Дніпродзержинська» (до 260-річчя Дніпродзержинська)

3 грудня 2010 р. в стінах Музею історії м. Дніпродзержинська пройшла І-ша міська історико-краєзнавча конференція «Історія Кам’янського–Дніпродзержинська», присвячена 260-річчю міста. Її організаторами виступили Дніпродзержинська міська рада, Музей історії Дніпродзержинська та історичний факультет Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара.

Мета конференції полягала в оприлюдненні здобутків науковців, музейних працівників, краєзнавців за різними напрямами досліджень історії Кам’янського – Дніпродзержинська. Ураховуючи рівень наукового форуму, його організатори виходили з необхідності охоплення всіх найважливіших етапів становлення міста.

Тематика конференції включала питання: історіографія та джерела історії Дніпродзержинська; історія Кам’янського дореволюційного періоду; історія Дніпродзержинська ХХ – початку ХХІ ст.

Відкрив конференцію заступник Дніпродзержинського міського голови Павлюк С. М., який зазначив, що проведення у Дніпродзержинську такого значного заходу є яскравим свідченням того, яке помітне місце займає індустріальний Дніпродзержинськ на карті України, зокрема Надпоріжжя.

На пленарне засідання було винесено доповіді провідних науковців історичного факультету ДНУ та музеєзнавців. Зі змістовним оглядом «Кам’янське – Дніпродзержинськ в історіографії» виступила директор Музею історії м. Дніпродзержинська, к.і.н. Н. М. Буланова. Зокрема вона зазначила, що, незважаючи на значний пласт літератури, історія міста в багатьох аспектах залишається ще мало вивченою. Праці істориків та краєзнавців радянського періоду хибують на заідеологізованість та упередженість, деякі праці новітнього часу хибують на ту ж ідеологізацію, але вже з протилежним знаком. І на сьогодні, як це не дивно, найбільш грунтовною розвідкою залишається нарис «Дніпродзержинськ», виданий в рамках «Історія міст і сіл» у 1977 р. Наразі колектив Музею історії міста працює над підготовкою наукового грунтовного видання з історії міста.

Малодосліджені аспекти соціальних відносин, зокрема між підприємцями та робітниками Кам’янського в кінці ХІХ – початку ХХ ст., було висвітлено у виступі д.і.н. професора, декана історичного факультету ДНУ імені Олеся Гончара С. І. Світленка.

Різні аспекти діяльності промислових підприємств Дніпродзержинська у складний час повоєнної відбудови (1943 – початок 1956-х рр.) відтворив у своїй доповіді д.і.н., професор кафедри історії України ДНУ імені Олеся Гончара О. Ф. Нікілєв.

На ролі Музею історії м. Дніпродзержинська в культурному житті області та участі дніпродзержинських музеєв у Всеукраїнському музейному фестивальному русі зупинилась к.і.н., заступник директора Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького В. М. Бекетова.

По завершенню пленарного засідання робота конференції проходила у двох секціях, які засвідчили багатовимірний простір наукових здобутків як професійних істориків так і краєзнавців. У межах першої секції («Історія Кам’янського дореволюційного періоду») було заслухано доповіді, що охопили історичний шлях Кам’янського від його заснування в сер. XVІІІ ст. до початку ХХ ст. Особливий інтерес викликали виступи к.і.н., доцента кафедри історії України ДНУ ім. Олеся Гончара О. А. Репана та к.і.н., виконавчого директора ГО «Інститут суспільних досліджень» В. В. Грибовського, що стосувалися демократичних процесів в період Нової Січі та взаємовідносин між паланковою старшиною та рядовим козацтвом. Увагу присутніх привернув виступ заступника директора Музею історії м. Дніпродзержинська з наукової роботи М. М. Сабова, де під новим кутом зору розглянута проблема датування виникнення міста та етноурбанізаційні процеси в Кам’янському в кінці ХІХ – на початку ХХ ст.

«Дніпродзержинськ в радянський період історії» – ця тематика становила центральну вісь дискусій у другий секції. Широке коло питань суспільного, економічного, соціокультурного спектрів ( 11 виступів) було винесено на суд слухачів. Це і проблеми становлення радянської влади у Кам’янському, і питання усної історії, пов’язаної з голодоморними 1932 – 1933 рр., і діяльність німецького окупаційного режиму у всіх його проявах та рух Опору, і проблеми радянської індустріалізації міста тощо.

У роботі конференції взяли участь 22 вчених істориків, провідних фахівців архівної та музейної справи від 6 організацій та установ Дніпропетровська та Дніпродзержинська, а також краєзнавці, вчителі історії загальноосвітних шкіл, директори шкільних музеїв.

Організатори конференції сподіваються, що її результати стануть помітним внеском у вивчення й популяризацію історії Дніпродзержинська. Матеріали І-ї Дніпродзержинської міської історико-краєзнавчої конференції «Історія Кам’янського – Дніпродзержинська» передбачається випустити окремим виданням.

У рамках конференції відбулася презентація науково-презентаційного видання «Місто нашої долі – Дніпродзержинськ», на сторінках якого висвітлено історичне минуле, сучасний стан та перспективи розвитку міста. У ньому вперше представлена багаточисельна колекція світлин різних авторів, які відображають краєвиди міста та напрямки діяльності його мешканців.

Заступник директора з наукової роботи Сабов М.М.

Переглядів: 1065 | Додав: петрик57 | Теги: І-ша міська історико-краєзнавча кон, музей історії м.Дніпродзержинська | Рейтинг: 5.0/1